Fox Cup Championship

2021 Fox Cup Championship
  • Tee Times
  • Results
Fox Cup General Information

The Fox Hollow Men’s Club Fox Cup Championship is an event for members who have qualified during the season. The qualifying requirements are based on a season-long points competition in each league. Points are awarded for high finishes in events throughout the season.  The points allocation for each event is determined by the league chairmen. See the league schedule pages for details.

At the end of the season, the highest points winners in each league will qualify for this event. The number of qualifiers from each league is determined by taking a percentage based on the number of players in each league matched against the total players in the men’s club. If a player qualifies in more than one league, it just means they are qualified, no other compensations or player standings adjustments will be made.

Additionally, the winners of flights in the Combination Tournament, Club Championship, and Senior Club Championship will earn a spot in this event.

Players who have qualified must sign up in order to be included in the event.  Watch email and web site for details on how to sign up.  On the day of the event, all Fox Cup Championship (FCC) Qualifiers who have signed up will play 18 holes of stroke play. Approximately 14 players will qualify for the FCC Shootout following the completion of qualifying (usually the same day).  The event chairs will determine how many gross and how many net qualifiers move on to the shootout.

The Shootout is an elimination event. All players start out playing the first hole. The players with the highest net score(s) on each hole will be eliminated. This continues until only one player is left – he will be the winner. The shootout is a net event.  The event chair will decide how many players are eliminted on each hole and the players will know these numbers for all holes before the event begins.  If there are ties for the high score, elimination will be determined by a chip-off. In the chip-off, the player(s) farthest from the hole are eliminated.

Information about the time and location of the shootout will be given prior to the 18-hole qualifying round on the day of the event.

– This event is considered one of our “Major” events and the scores will be entered into the GHIN Handicapping system as a “C” (Competition) score.

Sat Fox Cup Points Standings

The top 19 finishers will qualify for the Fox Cup Championship.  The top 10 points earners will share bonus chit money at the end of the season.
Standings through – Final Standings

Last Name First Name POINTS
Mann Tom 149.90
Miller Gregg 116.00
Bolme David 108.54
Herman Randy 101.79
Herman Connor 91.05
Guthmueller Tim 81.86
Hoag Tim 75.00
Buege Mac 74.42
Peterson Mark 70.00
Pfeifer Dave 70.00
Hygrell John 67.73
Duffey Tim 65.00
Lloyd Tyler 60.65
Sack Dave 58.80
Horvath Kevin 55.00
Herman Tyler 52.70
Lee Darrell 51.25
Weiss Todd 50.30
Pozner Joshua 49.97
Final Cut for Fox Cup Championship
Millhone KJ 49.25
Kollar Ty 45.99
Wilder Tim 45.25
Martin Gordy 45.00
Brooks Kevin 44.10
Shuherk Bill 42.64
Sauer Dennis 42.42
Hanka Scott 40.00
Milberry Tom 40.00
Erickson Jon 37.69
Buege Colton 37.50
Hoskins Jim 37.50
Caldwell Daryl 33.98
Nelson Rocky 32.50
Olson Jimme 31.25
Bullock Ryan 30.25
Johnson Mick 30.00
Karlson Jeff 30.00
Kondratuk Stephen 30.00
Ryan Bob 29.10
Pratley Ken 28.60
Ferber Mark 27.50
Peterson Scott 25.80
Groenewold Brady 25.00
Kostelecky Scott 25.00
Mykleby Charles 25.00
Rye Michael 25.00
Temp Terry 25.00
Winberg Larry 24.75
Socher Steve 22.50
Stelljes Roger 21.67
Hebner Chris 21.00
Fairchild Mike 19.42
Sorenson Rick 19.15
Weber Kelly 16.92
Ryan Brad 16.25
Enstad Terry 15.00
Lindh Richard 15.00
Elwer Eric 12.50
Gill Dan 12.50
Kangas Paul 12.50
Sieve Nathan 12.50
Christian Chad 11.65
Fitzgerald Bill 11.08
Blackwood Greg 10.00
Lucking Dan 10.00
Peterson Duane C. 9.50
McAlpine Dylan 8.30
Wolf Charles 7.00
Pioske Joshua 5.00
Raatikka Pete 5.00
Walker Stan 5.00
Chan Allan 3.85
Heitkamp Gary 3.85
Koch Jimmy 3.85
Dieter Doug 0.00
Geiger Jim 0.00
Herdine Greg 0.00
Herdine Jake 0.00
Odegard Jim 0.00
Petersen Dale R. 0.00
Sicora Joe 0.00
Wed 18 Fox Cup Points Standings

The top 35 finishers will qualify for the Fox Cup Championship.  The top 10 points earners will share bonus chit money at the end of the season.
Standings through – FINAL STANDINGS

Last Name First Name POINTS
Raatikka Pete 151.63
Amundson Ashton 140.83
Bullock Ryan 134.05
Herman Connor 122.81
Nelson Rocky 120.71
McAlpine Dylan 118.85
Blackwood Greg 111.07
Kollar Ty 109.41
Ness Rick 105.83
Peterson Scott 105.18
Spetz Nick 103.77
DeBoer Josh 103.13
Winberg Kyle 101.14
Winberg Larry 99.60
Peterson Mark 91.35
Janzen Jeff 90.00
Lee Darrell 88.97
Kiminski Barry 87.50
Kyllonen Mike 87.27
Hiller Tyler 85.88
McNellis Travis 84.00
Erdahl Dana 82.94
Ferber Mark 82.91
Munter Roy 81.66
Kondratuk Stephen 81.43
Larson Jeff 81.21
Peterson Todd 80.36
Weber Kelly 80.08
Talbot Jim  78.83
Norby Chip 78.33
Persson Jerry 76.22
Sommers Eric 76.00
Hennen James 75.53
Caldwell Daryl 75.33
Domaas Eric 75.00
Wagner Craig 75.00
Final Cut for Fox Cup Championship
Chan Allan 73.75
Gerber Tim 73.71
Kyono Neal 73.16
Wolfe Thomas 71.75
Erickson Jon 70.00
Sauer Dennis 68.75
Gleason Tony 67.27
Hartlage Nick 67.05
Johnson Rick 66.67
Berg Mark 66.25
Duea Nathan 65.00
Howg Ryan 65.00
Keefe Dennis 64.00
Pieper Todd 63.71
Mann Tom 62.50
Mykleby Charles 61.65
Bonnstetter Steven 61.25
Christian Chad 60.00
Graham Chris 58.85
McNaughton Jay 57.55
Pratley Ken 55.19
Dobberstein Glenn 55.00
Wolf Charles 55.00
McCoy Derek 54.68
Heitkamp Gary 54.50
Fox  Greg  53.33
Mumm David 51.66
Talbot Ed  51.12
Johnson Mick 51.02
Groenewold Brady 50.92
Nergard Bill 50.83
Athman Mike 50.00
Duffey Tim 50.00
Sorenson Rick 50.00
O’Shea Dan 48.37
Christopherson Dave 48.33
Barber Tom 46.80
Ehresmann Bob 46.13
Sack Dave 45.83
Fairchild Mike 43.33
Strong Andy 43.33
Rademacher Rob 42.88
Koshiol Steve 42.50
Cimperman Bill 42.31
Philmalee Jon 41.66
Lucas Paul 40.00
Bakken Trevor 39.55
Fitzgerald Bill 39.45
Domaas Adam 38.33
Manion Marty 36.76
Umerski Jason 35.81
Dubel Rob 34.09
Sybrant Michael 32.62
Oberg Jim 32.08
Stelljes Roger 31.85
Olson Jimme 31.66
Payne Bob 31.64
Herman Randy 30.93
Linn Jason 30.83
Miller Gregg 30.83
Olson Jim V. 30.00
Dieter Doug 28.33
Hodson John 28.33
Fellers Richard 27.18
Edstrom Rick 26.95
Odegard Jim 26.77
Peterson Duane C. 26.25
Sarenpa Todd 25.88
Dubel Jon 25.00
Harlow John 25.00
Ryan Brad 25.00
Sieve Nathan 25.00
Hoskins Jim 23.75
Lawrence Dean 23.59
Dodd John 23.33
Gray Doug 22.68
Stevens Gregg 22.62
Halverson Wes 22.46
Wilder Tim 20.00
Martin Gordy 18.28
Cargill Jason 17.07
Allen Nate 16.54
Lucking Dan 15.00
Peterson Larry E. 15.00
Raymond Matt 15.00
Hoag Tim 13.33
Carlson Mark 13.11
Berentson Doug 12.50
Milberry Tom 12.50
Horvath Kevin 12.18
Brunfelt Dick 10.00
Herman Tyler 10.00
Pioske Josh 10.00
Shelton Gary 10.00
Sicora Joe 8.90
Petersen Dale R. 8.33
Schoberg Doug 8.33
Litzau Jim 7.36
Herzog Dick 7.08
Hygrell John 5.00
Kopp Jim 5.00
Ludwig Rick 5.00
Nygard Dan 5.00
VanDeusen Ron 5.00
Walker Richard 5.00
Hackenmueller Jarod 3.33
Meyer Bob 3.33
Welty Daniel 2.17
Bartus Pat 0.00
Beal Alan 0.00
Brown Tony 0.00
Brummer Glenn 0.00
Geiger Jim 0.00
Jacques Peter 0.00
Joyce Mitch 0.00
Koch Jimmy 0.00
Wed 9 Fox Cup Points Standings

The top 18 finishers will qualify for the Fox Cup Championship.  The top 10 points earners will share bonus chit money at the end of the season.
Standings through – FINAL Standings

Last Name First Name POINTS
Quinlan Tim 151.33
Fitzke Dan 135.34
Aubart Paul 119.00
Swiderski Paul 115.78
Popp Anthony 113.25
Pioske Joshua 113.00
Ruegemer Scott 112.78
Popp Randal 102.08
Weber Nick 99.81
Sroka Patrick 97.56
Carr Eric 97.50
Neuberger Eric 92.33
Freemark Chris 90.62
Vavrina Trevor 90.33
Jacobson Jacob 89.68
Avery Chad 89.67
Milberry Joe 89.64
Kangas Paul 85.83
Final Cut for Fox Cup Championship
Seymore Richard 82.83
Aydt Rob 79.83
Sullivan Ben 77.50
Nevison Chuck 76.11
Niznik Shawn 72.50
Weidenbach Ken 70.33
Crandall Mark 67.50
Shannon Dave 63.00
Prosen Jeff 60.83
Roberts David 56.75
Nygard Dan 55.00
Hebner Chris 54.58
Lilleodden Nate 52.83
Prosen Scott 47.00
Brown Tom 45.83
Irving Derek 45.33
Helgestad Jim 45.00
Warne John 41.67
Sniezek Greg 40.83
Hallaway Mike 38.11
Herdine Jake 38.00
Angell Brad 37.50
Fansler Jim 37.00
Toring Chris 37.00
Bolme David 36.25
Turck Mike 35.00
Carr Jon 32.00
Hoffarth Todd 28.33
Maas Kyle 25.00
Steier Tim 25.00
Popp Russ 20.83
Butenhoff Tom 20.50
Herdine Greg 20.00
Miller Trent 20.00
Ritter Dan 18.00
Pereda Jim 16.89
Redmond Pat 13.00
Rodriguez David 12.50
Shaughnessy Donovan 10.83
Aydt Tom 10.00
Marshall Jordan 8.00
Masterson Peter 7.17
Pohl Andrew 5.00
Saari Luke 5.00
Peterson Robert 4.50
Diamond Adam 3.00
Doyle Gareth 3.00
Meersman Greg 2.78
Dee Gene 2.00
Zwilling Mark 2.00
Bishop Tom 0.00
Broman Chet 0.00
Freemark Tom 0.00
Jenson Jeffrey 0.00
Johnson Max 0.00
Fox Cup Qualifiers

Event Date:  Saturday, Sept 25

2021 FOX CUP CHAMPIONSHIP QUALIFIERS
PLAYER SAT WED 18 WED 9 SPECIAL
Amundson, Ashton   x    
Aubart, Paul     x Combo
Avery, Chad     x  
Blackwood, Greg   x   W18Classic
Bolme, Dave x      
Buege, Colton       Club Champ
Buege, Mac x      
Bullock, Ryan   x    
Caldwell, Daryl   x    
Carr, Eric     x  
Carr, Jon       Club Champ
Domaas, Eric   x    
DeBoer, Josh   x    
Duffey, Tim x      
Erdahl, Dana   x    
Erickson, Jon       Combo
Fansler, Jim       Club Champ
Ferber, Mark   x    
Fitzke, Dan     x  
Freemark, Chris     x  
Guthmueller, Tim x      
Hanka, Scott       Sr Club Champ
Hennen, James   x    
Herdine, Greg       Combo
Herdine, Jake       Combo
Herman, Connor x x    
Herman, Randy x      
Herman, Tyler x      
Hiller, Tyler   x   Combo
Hoag, Tim x     Sr. Club Champ
Horvath, Kevin x      
Hoskins, Jim       Combo
Hygrell, John x      
Jacobson, Jacob     x  
Janzen, Jeff   x   W18Classic
Kangas, Paul     x Combo
Kiminski, Barry   x    
Kollar, Ty   x    
Kondratuk, Stephen   x    
Kostelecky, Scott       Club Champ
Kyllonen, Mike   x    
Larson, Jeff   x    
Lee, Darrell x x    
Lloyd, Tyler x      
Mann, Tom x      
Martin, Gordy       Sr Club Champ
McAlpine, Dylan   x   Combo
McNellis, Travis   x    
Milberry, Joe     x  
Milberry, Tom       Sr Club Champ
Miller, Gregg x      
Munter, Roy   x    
Nelson, Rocky   x   Club Champ
Ness, Rick   x    
Neuberger, Eric     x  
Norby, Chip   x   W18Classic
Nygard, Dan       Combo
Olson, Jim       Sr Club Champ
Persson, Jerry   x    
Peterson, Mark x x    
Peterson, Scott   x    
Peterson, Todd   x    
Philmalee, Jon       Club Champ
Pioske, Josh     x  
Pfeifer, Dave x      
Popp, Anthony     x  
Popp, Randall     x  
Pozner, Josh x      
Quinlan, Tim     x  
Raatikka, Pete   x    
Raymond, Matt       Combo
Roberts, David       Club Champ
Ruegemer, Scott     x  
Ryan, Brad       Combo
Sack, Dave x      
Sommers, Eric   x    
Sorenson, Rick       Club Champ
Spetz, Nick   x    
Sroka, Patrick     x  
Stelljes, Roger       Combo
Swiderski, Paul     x  
Talbot, Jim   x    
Temp, Terry       Sr Club Champ
Vavrina, Trevor     x  
Wagner, Craig   x    
Weber, Kelly   x    
Weber, Nick     x  
Weidenbach, Ken       Club Champ
Weiss, Todd x      
Welty, Dan       Club Champ
Winberg, Kyle   x    
Winberg, Larry   x   Sr Club Champ
Wolfe, Tom       W18Classic

Get Our Newsletter

Newsletter